2008. augusztus 7., csütörtök

A leghátrányosabb helyzetű kistérségek bölcsődéinek és közoktatási intézményeinek infrastrukturális fejlesztése

Az önkormányzati miniszter előterjesztése alapján a Kormány döntött a helyi önkormányzatok számára egy 1,6 milliárd forint összegű, új fejlesztési célú forrásról.
Mint ismeretes, a Kormány programjában is kiemelt hangsúly kap a leghátrányosabb helyzetű kistérségek támogatása, a szolgáltatások színvonalának emelése.

Ez az új előirányzat bölcsődék infrastrukturális fejlesztését, óvodák infrastrukturális fejlesztését és kapacitásbővítését, valamint általános iskolák infrastrukturális fejlesztését szolgálja a 47 leghátrányosabb helyzetű kistérségben. A forrás azt is szolgálja, hogy az ott élő gyermekek, tanulók ellátása, oktatása igényesebb legyen, különös tekintettel a halmozottan hátrányos helyzetű kisgyermekek esélyegyenlőségének növelésére.

A támogatás legkevesebb 2 millió forint, maximális összege 50 millió forint.
Annak érdekében, hogy a fejlesztések mellett az intézmények eszközellátottsága is javuljon, a támogatási összeg 20%-ig eszközbeszerzésre is fordítható.

A támogatás igénybevételéhez az önrész csupán 5%.

Az elfogadott előterjesztés szerint
  • bölcsődék esetében 1501-10 000 fő lakosságszám közötti településen működő intézményre,
  • óvodák esetében 10 000 fő lakosságszám alatti településen működő intézményre,
  • általános iskolák esetében 1501-10 000 fő közötti településen működő intézményre nyújtható be pályázat.
Az Önkormányzati Minisztériumban a közelmúltban már döntés született egy olyan fejlesztési forrásról, amelynek keretében 146, 1500 fő alatti településen működő kisiskola mintegy 2 milliárd forint összegű támogatásban részesült. A mostani támogatási forma ennek kiegészítésére, az akkor nem támogatott célok megvalósítására szolgál.

2008. augusztus 5., kedd

OKTÓBERTŐL VIDÉK-, FALUFEJLESZTÉS, TURISZTIKA TÉMÁJÚ PÁLYÁZATOK

Rövidesen indulnak a régóta várt vidékfejlesztési pályázatok.

A kiírások az alábbi fő területekre összpontosítanak:

Falumegújítás és fejlesztés

A támogatás célja a településkép, a vidéki lakókörnyezet és a közösségi terek, közterületek állapotának javítása, valamint a helyi piacok létrehozásának és fejlesztésének támogatása. A pályázat várhatóan 2008. október 1-én jelenik meg.

Turisztikai tevékenységek ösztönzése

A támogatás célja vidéki munkahelyek létrehozása vagy megőrzése érdekében a vidéki turizmusformák közül a fenntartható falusi-, agro-, és ökoturisztikai fejlesztések, beruházások infrastrukturális és szolgáltatási feltételeinek, marketingjének támogatása. Várhatóan 2008. október 1-től lehetséges támogatást igényelni.

A vidéki örökség megőrzése

A támogatás célja a vidéki térség településein a kulturális örökség fenntartása, helyreállítása, korszerűsítése, ezen belül a településkép és a környezet állapotának javítása, az épített, természeti és kulturális örökség és helyi identitás megőrzése, megújítása, és ezáltal a települések vonzerejének növelése. Várható megjelenés 2008. október 1-től.

Mikrovállalkozások létrehozása és fejlesztése

A támogatás célja a vidéki térségekben új mikrovállalkozások létrehozásának, illetve működő mikrovállalkozások beruházásainak, műszaki-technológiai fejlesztésének támogatása által a vállalkozói aktivitás, a versenyképesség, az innovációs képesség ösztönzése, munkahelyek megtartása és újak létrehozása, valamint a gazdasági szerkezet fejlesztése. A pályázat keretében lehet igényelni támogatást ingatlan és informatikai fejlesztésre, gépbeszerzésre és minőségbiztosítási és környezetirányítási rendszer, szabvány bevezetésre. A pályázaton induló vállalkozások is részt vehetnek. A pályázat várható megjelenése 2008. október 1.





Elindult a SVÁJCI - MAGYAR együttműködési program

A pályázati kiírás keretében összesen 30 millió svájci frank támogatás nyújtható az alapinfrastruktúra javítása/ helyreállítása és modernizációja, valamint a környezet fejlesztése prioritási terület alá eső projekteknek.

Az erre a tematikus koncentrációjú területre elkülönített összeg minimum 30%-át a földrajzi prioritási területeken, azaz Észak-alföldi és Észak-magyarországi régiókban végrehajtandó projektekre kell allokálni.


Pályázni egyenként legalább 5 millió svájci frank értékű projektekkel lehet az alábbi területeken:

  1. A települési infrastruktúra szolgáltatások fejlesztése az életminőség javítása és a gazdasági fejlődés elősegítése érdekében. A közszférába tartozó környezeti monitoring kapacitások erősítése a környezetszennyezés csökkentése, az életszínvonal javítása, valamint a fenntartható gazdasági fejlődés elősegítése érdekében.
  • A települési vízellátási infrastruktúra, valamint a víztermelés és elosztási rendszer fenntartható irányítása;
  • Hulladékgazdálkodás: Települési szilárd hulladék- és veszélyes anyag-gazdálkodás
  1. A közszférába tartozó környezeti monitoring kapacitások erősítése a környezetszennyezés csökkentése, az életszínvonal javítása, valamint a fenntartható gazdasági fejlődés elősegítése érdekében.
  • A környezeti monitoring rendszerek korszerűsítése;
  • Korszerű környezeti mérőfelszerelés beszerzése

Pályázásra jogosultak: önkormányzatok (NUTS II, III és V, illetve budapesti kerületek) és hatóságok.

Integrált Közösségi és Szolgáltatási Terek (IKSZT) kialakítása

100%-os támogatás keretében pályázati úton lehetőség van Integrált Közösségi és Szolgáltatási terek kialakítására. Az önkormányzat pályázhat a már meglévő épület külső és belső felújítására, bővítésére, korszerűsítésére valamint kisléptékű infrastruktúra kialakításra 200.000 € összegig.

A felújított, kialakított épületben kötelező szolgáltatások:
  • helyszín és feltételek biztosítása a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) tájékoztatási valamint ügyfélszolgálati pont működtetéséhez;
  • ifjúsági közösségi programok szervezése, ifjúságfejlesztési folyamatok generálása és folyamatkövetése, ifjúsági információs pont működtetése;
  • a lakosság és a vállalkozások számára az információhoz való hozzájutás elősegítése (közösségi térben);
  • közösségi internet hozzáférés biztosítása az önállóan vagy teleházban működő eMagyarország ponton - az e-Közszolgáltatások, eTartalmak használatát segítő humán szolgáltatás (eTanácsadó) alkalmazását is beleértve (az eTanácsadó képzettség ingyen megszerezhető az eMagyarország program keretében);
  • könyvtári és információs szolgáltatások biztosítása;
  • közművelődési programok szervezése.
További optimális szolgáltatások:
  • közösségfejlesztési folyamatok generálása, folyamatkövetése, helyszín biztosítása civil szervezetek számára;
  • tanoda tér/helyiség kialakítása;
  • gyermekek (különösen a 0-5 éves korosztály) foglalkoztatását biztosító tér/helyiség kialakítása, csatlakozás a biztos kezdet programhoz;
  • egészségfejlesztési programok;
  • üzlethelység kialakítása a helyi vállalkozások támogatása érdekében;
  • postai szolgáltatás nyújtása, kizárólag azon településeken, melyeket a Magyar Posta Zrt a Postapartner Program keretében vállalkozásában kíván adni;
  • elektronikus közigazgatási végpont szolgáltatás biztosítása (közháló végpont);
  • Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) információs pont.
Pályázatot nyújthatnak be az 5000 fő vagy 100 fő/km2 alatti településeken működő települési önkormányzatok, település kisebbségi önkormányzatok, a településen székhellyel/telephellyel rendelkező non profit szervezetek, egyházi jogi személyek illetve többcélú kistérségi társulások és önkormányzati társulások.